Указом Президента України № 1085/2010 від 19.10.2020 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" ліквідовано Вищу атестаційну комісію України, поклавши її функції на Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України. (Симптоматично, що наступним пунктом Указу ліквідовано Український інститут національної пам'яті; правда, наступним указом створено інститут з тією ж назвою, як науково-дослідну бюджетну установу при Кабінеті Міністрів України.) Як і багато інших дій теперішньої влади, цей указ був підготовлений таємно, без жодного публічного обговорення (чим тобі не Угода про Чорноморський флот), і оприлюднений вночі (як ліквідація табору підприємців на Майдані) - ще в четвер ввечері, перед закриттям "Парламентських слухань" у Верховній Раді її незрівнянний віце-спікер А.І.Мартинюк мало не бив себе в груди і клявся, що ніякого указу нема і не буде.

Немає жодних сумнівів, що така поспішна ліквідація ВАКу, та ще й з передачею її функцій міністерству ... і спорту (читай - його діючому міністрові: "великому педагогові", "вченому", тепер ще і знавцеві і вершителеві всіх сімейних і спортивних справ, ну і звичайно ж - "неперевершеному патріотові України"!) зроблена з метою знищення однієї із останніх хоч формально незалежних інституцій в державі, і переведення процедури атестації наукових кадрів в режим "керованого потоку". Досвіду у цій справі як Президентові, так і міністрові позичати не потрібно.

Наступним кроком слід, напевно, чекати подібної "нічної" ліквідації Національної Академії наук України, з передачею її функцій ... туди ж.

Хочеться тішити себе надією, що у наукової громадськості України знайдуться сили, мужність і способи протидіяти цим варварським і цинічним потугам. Буду радий підтримати всіляку ініціативу в цьому напрямку. Наразі для себе обираю стан "пасивного спротиву": вже звернувся до Експертної ради ВАК з математики з проханням вивести мене із її складу; певні адекватні дії планую здійснити щодо участі у спеціалізованій вченій раді і всіх інших формах атестації наукових кадрів.

Мій вибір - не для наслідування, а скоріше від відчуття власного безсилля. Як писав і співав незабутній Висоцький, "Колея эта только моя, выбирайтесь своей колеёй!" Хотів би побачити чи почути якісь конкретні плани i дії активних людей, і, можливо, долучиитись до їх реалізації.

З повагою до всіх, хто прочитав ці слова і поділяє мою тривогу.

М. М. Войтович
13.12.2010

P.S. Адреса для зв"язку: likvid_vak@ukr.net

ВІДГУКИ

14.12.2010, 22:01; Останнє оновлення 20.12.2010, 11:33